Na Slovensku sa dá ukradnúť aj život

Autor: Valerián Potičný | 26.1.2016 o 21:06 | Karma článku: 11,52 | Prečítané:  29688x

Kauza krádeže liekov v špičkovom zariadení slovenského zdravotníctva, v Národnom onkologickom ústave v Bratislave, sa po viac ako mesiaci pohla. Neuveriteľné.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý od vypuknutia kauzy, akoby sa presťahoval na opačnú stranu zemegule a prešiel do ilegality, sa 21.januára 2016 prebral z letargie a začal preverovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Bude kontrolovať zdravotnú dokumentáciu, čiže papiere. Nepredpokladám, že v papieroch bude nejaká chyba.  Keď, tak gramatická.
 


O samotných pacientoch sa úrad už nezmieňuje. Tí ho asi až tak nezaujímajú. Päť týždňov od vypuknutia škandálu sa dostal do bodu nula.
 
Jednu previerku v onkologickom ústave už skončil Štátny ústav pre kontrolu liečiv. V dňoch 21-22.decembra 2015 vykonal inšpekciu, ktorej cieľom bolo zistiť, či bola dodržaná správna lekárenská prax pri príprave cytostatík. Preverovali posledné 3 mesiace minulého roka.
 
Prečo nie celý rok, keď všetko svedčí pre to, že kradnutie onkologických liekov trvalo minimálne 12 mesiacov, nevedno.

Kontrolovali papiere a nie pacientov.

Výsledok? Pacienti dostali dávky liekov tak, ako im boli naordinované. Ako to zistili, keď nevyšetrili ani jedného pacienta, to je už z kategórie science fiction.
 
Kauza Národného onkologického ústavu však nie je iba o krádeži. Je o podávaní, respektíve nepodávaní, onkologických liekov.Krádež sa preukáže , ale čoho je to krádež? Nie. To už nie je o peniazoch. Skupinka zamestnancov ústavu a farma-firiem neukradla len tak čosi. Oni ukradli onkologickým pacientom ich lieky. Ukradli im nádej. A ak budú orgány činné v trestnom konaní naozaj aj činné a účinné, zistíme, že im ukradli život.
 
Zhrňme si to:

  • Je verejným tajomstvom, že lieky sa z Národného onkologického ústavu strácali už pred rokom. Na verejnosť sa táto správa nedostala.
  • Zlodeji, teda zamestnanci, ktorí sa priznali ku krádežiam liekov tvrdia, že pacienti dostali svoje predpísané dávky. Áno? Naozaj? Zlodej teda hovorí, že neklame.
  • Ak teda pacienti dostali svoje dávky, čo zlodeji ukradli? Objednali si navyše? Zlodeji sa v tomto prípade bránia, že ostávali zvyšky a tie vyskladali ostatným pacientom. Zlievky. Naozaj? Podľa množstva ukradnutých balení, počtu pacientov a dávok, ktoré jednotlivým pacientom boli naordinované, sa dá ľahko zistiť, či to bolo tak.
  • Štátny ústav pre kontrolu liečiv tvrdí, že lieky boli pripravené  v požadovaných koncentráciách. Toto potvrdila dokladová kontrola. Kontrola papierov. Nie kontrola pacientov! Doklady sú vždy v poriadku.
  • Pacientov začal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou kontrolovať 21. januára. Viac ako 5 týždňov po prevalení kauzy a po razii v Národnom onkologickom ústave. Čo bude kontrolovať? Opäť papiere. Len zdravotnú dokumentáciu.
  • Všetci sú ticho. Nikomu to nevadí. Žiadne pacientské združenia, nadácie  onko-pacientov... Nikto nič. Boja sa? Čoho sa boja? Že sa zistí pravda? Áno. Asi áno... Možno aj im tá milá sestrička pustila do žily párkrát namiesto cytostatík fyziologický roztok...

 Toto všetko prasklo v polovici decembra. Je koniec januára. Verím, že zlodeji onko-liekov mali bohaté sviatky. Dokonca ich možno mali aj veselé. Na rozdiel od tisícok onko-pacientov, ktorí sa modlia, aby oni neboli tí, ktorým pred nosom ukradli lieky. Ukradli nádej.
 
Ukradli život.
 
A slovenské úrady sa opäť zmohli len na kontrolu dokladov...

Ak sa Vám blog páči, podporte ho na vybrali.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?