Recept pre zdravotníctvo

Autor: Valerián Potičný | 12.1.2016 o 18:27 | (upravené 12.1.2016 o 18:35) Karma článku: 10,22 | Prečítané:  20786x

Uplynulé štyri roky fungovalo slovenské zdravotníctvo v neobvyklom režime. Jeho problémy sa neobjavovali v akýchsi predvídateľných pravidelných cykloch.

Napríklad pred schvaľovaním rozpočtu či v čase zazmluvňovania poskytovateľov. Dokonca ani pri škandáloch nefungovalo v „štandardnom“ režime, keď najprv jeden doznel (s následkami alebo bez nich) a po čase sa objavil ďalší.

Uplynulé štyri roky bolo permantným problémom celé fungovanie  zdravotníctva a jeden škandál bol prekrývaný druhým.

Vážne, koľko ich dokážete z hlavy vymenovať.....?

A teraz si dajte zdravotnícke škandály do vyhľadávača, či ste na niektorý náhodou nezabudli....

Za uplynulé roky (a neboli to len štyri) nikto nenabral odvahu nastoliť v systéme poriadok a zaviesť jasné pravidlá. Dospeli sme do štádia, ktorý už čoskoro prestane vyhovovať aj tým, ktorí na ňom dlhé roky profitovali. Napriek miliardám eur, ktoré do systému každoročne putujú, sa naše zdravotníctvo nachádza na pokraji kolapsu. Vládne v ňom svojvôľa, poplatkové bludisko, nefunguje minimálna sieť... dalo by sa pokračovať ďalej. Každý, kto je nútený využiť služby zdravotníctva by mohol rozprávať svoj vlastný príbeh.

Je pritom prirodzené, že chceme, aby systém, ktorý má pomáhať ľuďom, uzdravovať ich a zachraňovať životy, fungoval.

Kolegovia mi určite dajú za pravud, keď poviem, že chceme, aby zdravotníctvo slúžilo svojmu cieľu – uzdravovalo a zachraňovalo životy.

Veď preto sme sa pred rokmi rozhodli stať sa lekármi a zdravotníkmi.

Zdravotníctvo dokáže sfunkčniť len ten, kto ho vidí ako celok. Preto je nevyhnutné v prvom rade pristúpiť k novelizácii zdravotníckych zákonov. Tie sa už 12 rokov zásadne nemenili a nespĺňajú požiadavky moderného a fungujúceho zdravotníctva. Kľúčovou je novela tzv. poplatkového zákona. Ponúkajú sa viaceré možnosti ako nastoliť poriadok v ambulanciách – stanoviť rozsah a strop poplatkov, zavisť ochranný limit pre sociálne znevýhodnené skupiny ľudí či zaviesť možnosť komerčného pripoistenia.

Je nevyhnutné, aby sa zaviedol spravodlivý a najmä ekonomicky udržateľný model odmeňovania zdravotníkov. Zavedením eHealth a DRG sa vytvorí predpoklad na spravodlivejšie odmeňovanie poskytovateľov zdravotnej starostlivosti za zrealizované výkony, obmedzí sa plytvanie a zefektívni zdravotná starostlivosť. To prispeje aj k lepšiemu financovaniu celého systému a k zastaveniu zadlžovania. Poskytovatelia musia mať od poisťovní preplácané ekonomicky primerané náklady (plus primeraný zisk) a je nevyhnutné umožniť viaczdrojové financovanie nemocníc. Do zavedenia elektronického zdravotníctva je nevyhnutné zaviesť ochranné prvky na recepty, ktoré výrazne eliminujú riziko ich falšovania.

Úhrada ekonomicky primeraných nákladov za poskytnutnutú zdravotnú starostlivosť je základným predpokladom nielen pre zastavenie zadlžovania, ale aj pre modernizáciu nemocníc a vybudovanie moderných urgentných príjmov v univerzitných a fakultných nemocniciach. Zároveň je nevyhnutné vybudovať na Slovensku novú univerzitnú nemocnicu, ktorá bude spĺňat všetky požiadavky moderného medicínskeho komplexu 3. tisícročia.

Aby bola zdravotná starostlistvosť dostupná, je nevyhnutné rozšíriť minimálnu sieť ambulatnej starostlivosti, rozdeliť zdravotnícke výkony pri všeobecnej ambulatnej starostlivosti na kapitačnú časť a platbu za zdravotný výkon.

Zdravotníctvo 3. tisícročia musí umožniť aj vznik súkromného pripoistenia, vytvoriť preventívne programy a vyriešiť Lekársku službu prvej pomoci.

Liek na slovenské zdravotníctvo sa dá aplikovať len po jeho dôkladom vyšetrení. To nie je možné bez toho, aby si všetci, ktorých sa to týka, sadli za jeden stôl – lekári, zdravotníci, ministerstvo, univerzity a vedecké inštitúcie, poisťovne a samozrejme pacienti. Aby si spolu sadli, počúvali sa a mali vôľu nájsť riešenia, ktoré pomôžu zdravotníctvu dosiahnuť úroveň štandardnú v krajinách EÚ.

Všetci predsa chceme ZMENU. Takú, ktorou dosiahneme stav, že zdravotníctvo na Slovensku bude fungovať a plniť svoj účel. Musíme mať odvahu na ZMENU a mať odvahu pustiť sa do jeho uzdravenia.

Ak sa Vám blog páči, podporte ho na vybrali.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?