Najsmutnejší deň slovenského zdravotníctva – okrádanie onkologických pacientov

Autor: Valerián Potičný | 16.12.2015 o 17:58 | Karma článku: 10,90 | Prečítané:  17042x

Sú momenty, kedy nás všetkých udalosti v zdravotníctve „naštvú“. Či to bol prípad predraženého CT-čka, „kačicového“ úplatku pre známeho kardiochirugra či zmlúv tety Anky.

Za kauzy ktoré prišli, bola vyvodená nejaká zodpovednosť, prípadne trest a život ide ďalej. No niektoré momenty sa vymykajú zo „slovenského štandardného rámca“. Taký nastal dnes po prevalení kauzy kradnutia liekov v Národnom onkologickom ústave. Ale prečo? Čím sa dnešný prípad líši od tých ostatných, na ktoré sme si, ŽIAĽ, už akosi zvykli?

Pre mňa ako lekára je krádež onkologických liekov zradou poslania medicínskeho pracovníka. Kradnutie onkologických liekov je dôkazom totálneho rozkladu slovenského zdravotníctva.

Na jar tohto roka sme upozornili na výskyt falošných receptov, na ktorých sa nachádzali práve onkologické lieky. Už vtedy sme upozorňovali na skutočnosť, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide len o vrchol ľadovca. Preto sme ministerstvu zdravotníctva navrhli zavedenie ochranných prvkov na recepty a vyzvali na urýchlené dobudovanie a spustenie elektronického zdravotníctva eHealth, ktorého súčasťou má byť elektronická preskripcia, teda predpisovanie liekov. Tým by sa zamedzilo falošným receptom, duplicitnému predpisovaniu liekov, plytvaniu a nezákonnému obchodovaniu s liekmi.

Po trištvrte roku sme sa ocitli v situácii, kedy sa v Národnom onkologickom ústave kradli lieky, určené pre pacientov. Možno ešte v utorok ráno sa kradlo v zariadení, ktoré patrí na Slovensku medzi špičkové. Kradli sa lieky určené pre najťažších pacientov, pre ktorých sú otázkou života alebo smrti, alebo predĺžením ich života.

Lenže, čo sme sa dnes nedozvedeli?

  • Ak sa takto kradli cytostatiká  v zariadení hneď za oknami ministerstva zdravotníctva, kde máme istotu, že sa to nedeje aj v ďalších onkologických ústavoch na Slovensku?
  • Koľkých pacientov sa krádeže onkologických liekov dotkli?
  • Pre koľkých pacientov neboli k dispozícii životne dôležité lieky?
  • Dostali pacienti skutočne potrebné kieky, alebo im bola podaná len voda či fyziologický roztok?
  • Dostali všetci pacienti plnú dávku liekov alebo im boli podávané zriedené?
  • Boli všetci pacienti liečení správne?
  • Ako dlho sa v NOÚ kradli onkologické lieky určené pacientom?
  • Čo si asi dnes myslia pacienti či príbuzní bývalých pacientov?
  • Kto stojí na čele tejto organizovanej skupiny, riadi kradnutie a kšeftovanie s drahým, pre onkkologických pacientov životne dôležitými liekmi?

Dnešok je smutným dňom slovenského zdravotníctva. Je to deň, kedy sa ukázal jeho totálny rozklad. Dnes sa v plnej nahote ukázalo ako prebieha trhanie slovenského zdravotníctva na kusy. Dnešný deň dokumentuje, že pre niektorých zdravotníkov je smrteľne chorý pacient len predmetom špinavého biznisu.

Ja však viem, že drvivá väčšina lekárov a zdravotníkov pociťuje dnes rovnako veľké sklamanie. Pretože pre drvivú väčšinu lekárov a zdravotníkov je tým najdôležitejším práve pacient.

Ak sa vám blog páči, podporte ho na vybrali.sme.sk.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?