Nemocnica na Patrónke – ministerské znásilňovanie reality

Autor: Valerián Potičný | 5.11.2015 o 18:36 | Karma článku: 7,91 | Prečítané:  2215x

Čoskoro sa rozhodne, kto bude stavať novú Univerzitnú nemocnicu v Bratislave. V týchto dňoch totiž prebiehajú posledné individuálne stretnutia s uchádzačmi o tento 30-ročný a vyše 6-miliardový projekt.

Podľa ministra zdravotníctva Viliama Čisláka má byť zmluva podpísaná ešte pred voľbami.

Všetci si veľmi dobre uvedomujeme, že Slovensko potrebuje novú nemocnicu ako soľ. Všetci však chceme, aby nová nemocnica spĺňala štandardy bežné v 3. tisícročí.

Vláda sa rozhodla, že zdravotnícky komplex bude napokon stáť na Patrónke, na mieste dnešnej Nemocnice sv. Michala (väčšine Bratislavčanom známej aj pod názvom Vojenská nemocnica). Ešte donedávna pritom všetci počítali s tým, že nová moderná nemocnica vyrastie na Rázsochách. Je preto potrebné pripomenúť si, čo malo byť súčasťou zdravotníckeho komplexu na Rázsochách a čo bude stáť na Patrónke.

1. Nemocnica

Rázsochy:
Z pôvodného zámeru vychádza Územný plán Bratislavy, ktorý predpokladá vybudovania nemocnice, liečebne dlhodobo chorých a doliečovacieho ústavu, spolu 780 lôžok. Zároveň počíta s možnosťou vybudovania privátnych liečební a penziónov a hospicu s kapacitou ďalších 280 lôžok.

Patrónka:
Podľa slov ministra zdravotníctva bude kapacita novej nemocnice, o ktorej v súčasnosti rokujú s potenciálnymi záujemcami, 880 lôžok.

2. Univerzita a jej pracoviská

Rázsochy:
Časti univerzitných pracovísk sa mali presunúť do priestoru nového zdravotníckeho zariadenia. Územný plán počíta, že do areálu budú premiestnenené teoretické ústavy Lekárskej fakulty Univerzity Komenského pre približne 1 000 poslucháčov. V posledných rokoch sa predpokladalo, že časť vzdelávacích kapacít v areáli umiestni aj Slovenská zdravotnícka univerzita.

Patrónka:
Ministerstvo zdravotníctva predpokladá vybudovanie klinických pracovísk v obmedzenom rozsahu, prakticky bez ďalšieho potenciálu rozvoja.


3. Kampus – zázemie pre študentov

Rázsochy:
Napriek skutočnosti, že výstavba Univerzitného kampusu v priestore Rázsoch nikdy nezačala, vedenie Lekárskej fakulty UK pred tromi rokmi považovalo jeho vybudovanie za nevyhnutnosť. Ten by slúžil ako zázemie pre poslucháčov ako lekárskej, tak aj farmaceutickej fakulty. Dekan Lekárskej fakulty UK Peter Labaš v roku 2013 uviedol, že bez vybudovania kampusu hrozí obidvom fakultám kolaps.

Patrónka:
V diskusiách o novej nemocnici téma vybudovania kampusu a zázemia pre študentov chýba. Vôbec sa s ním neráta. Nula.

4. Vedecké pracoviská

Rázsochy:
Projekt počítal s vybudovaním priestorov pre vedecký výskum. Areál, ktorý je k dispozícii ponúka možnosti na vybudovanie vedeckcýh pracovísk Lekárskej či Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského či Slovenskej zdravotníckej univerzity a samozrejme Slovenskej akadémie vied, to všetko napríklad aj v spolupráci s privátnymi partnermi.

Patrónka:
Rovnako ako v prípade lekárskej a farmaceutickej fakulty, aj v prípade Univerzitného biomedicínskeho vedeckého parku považuje ministerstvo za najvýhodnejšie jeho umiestnenie v priestoroch Slovenskej akadémie vied na Dúbravskej ceste a následného fyzického prepojenia s areálom budúcej nemocnice ponad dnes 7 pruhovú výpadovku s križovatkou. Vtipné.

5. Potenciál rozvoja – priestor a dopravná situácia

Rázsochy:
Areál poskytuje v súčasnosti 14,7  hektárov. Územný plán Bratislavy dokonca predpokladá celkovú plochu s územnou rezervou spolu 24,7 hektára. To vytvára základ pre ďalší rozvoj medicínskeho komplexu. Priestor sa nachádza mimo mestskej zástavby, s možnosťou napojenia na existujúci diaľničný obchvat Bratislavy a v blízkosti plánovaného tzv. nultého obchvatu hlavného mesta. Areál a jeho okolie majú predpoklad na vybudovanie postačujúcich parkovacích miest a efektívneho riešenia dopravy.

Patrónka:
Areál bývalej Nemocnice sv. Michala má rozlohu 7,9 hektára. Z jednej strany je ohraničený železnicou a jej ochranným pásmom, z druhej strany cestou na Železnú Studničku a z tretej 7 pruhovou výpadovkou s križovatkou, ktorá patrí medzi najfrekventovanejšie v Bratislave . Zo štvrtej strany je ohraničený zástavbou. Tieto faktory ombedzujú možnosť ďalšieho rozvoja zdravotníckeho komplexu na absolútne minimum. Výrazným limitujúcim prvkom pre komfort pacientov je absentujúca možnosť vybudovania adekvátneho počtu parkovacích miest. Opakujúce sa dopravné zápchy v okolí plánovanej nemocnice môžu výrazne obmedziť prejazd sanitiek a vozidiel rýchlej pomoci.

Je dôležité pripomenúť, že v súčasnoti nie je možné vybudovať novú nemocnicu na Patrónke tak, aby spĺňala predstavy ministerstva zdravotníctva. Nedovoľuje to Územný plán Bratislavy. Ministerstvo vo svojich dokumentoch priznáva, že nová nemocnica si vyžaduje zmenu legislatívy. Priestor, na ktorom sa nachádza bývalá Vojenská nemocnica je totiž podľa Územného plánu Bratislavy „stabilizovaným územím“.  To znamená, že dnes platný územný plán dovoľuje na takomto území vykonávať dostavbu, prístavbu, nadstavbu a novostavbu, pričom sa záasadne nemení charakter stabilizovaného územia. Územný plán doslova hovorí: „Ak nový návrh nerešpektuje charakteristické princípy, ktoré reprezentujú existujúcu zástavbu a vnáša do zástavby neprijateľný kontrast, resp. neúmerné zaťaženie pozemku, nie je možné takúto stavbu v stabilizovanom území umiestniť.“

To, že nemocnica na Patrónke nebude spĺňať kritériá Územného plánu Bratislavy, si uvedomujú aj na ministerstve a už o tom stihli informovať aj uchádzačov o projekt. V dokumente pre potenciálnych investorov uviedli, že „k prekonaniu týchto obmedzení je potrebná zmena Územného plánu Bratislavy v rozsahu reklasifikácie Miesta výstavby zo stabilizovaného územia na územie rozvojové.“  

Zároveň dávam do pozornosti Územný generel zdravotníctva Hlavného mesta SR Bratislavy, ktorý slúži ako podklad pre územné rozhodovanie pre nemocničné projekty na území Bratislavy. V spomínanom dokumente sa napríklad uvádza, že na každé lôžko je potrebných minimálne 150 štvorcových metrov pozemku. Pri 880 lôžkach by teda areál novej nemocnice mal mať rozlohu 13,2 hektára. No v skutočnosti má len spomínaných 7,9 hektára.

A bonus na záver.

Rezort zdravotníctva informuje uchádzačov, že zamýšľa preniesť riziko spojené s územným a stavebným konaním a získavaním relevantných povolení na koncesionára, teda na budúceho víťaza tendra.

Je až podozrivé, ako tvrdohlavo ide ministerstvo zdravotníctva za svojim cieľom, ktorým je vybudovanie novej Univerzitnej nemocnice na Patrónke. Nikdy, opakujem nikdy nebol tento projekt odkomunikovaný s akademickou obcou, ktorej sa priamo týka a ani odbornou verejnosťou!!! Aj vzhľadom na všetky riziká spojené s projektom a s vedomím, že podľa väčšiny odborníkov nový zdravotnícky komplex nebude spĺňať štandardy bežné v západnej Európe v 3. tisícročí. Z elitného zdravotníckeho zariadenia napokon opäť bude len provinčná slovenská nemocnica. Jediným správnym krokom v tejto chvíli je zmena smeru - vrátiť sa z kratšej cesty a všetky kapacity zapojiť do výstavby elitného zdravotníckeho komplexu na Rázsochách.

Ak sa Vám blog páči, podporte ho aj an vybrali.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?