Poplatkový chaos – pacient ako rukojemník deravého zákona

Autor: Valerián Potičný | 25.8.2015 o 19:47 | Karma článku: 10,17 | Prečítané:  1686x

Poplatok v ambulancii za „neodhlásenie“ či „nedodržanie“ termínu od 10 do 33 eur či príplatok za nespolupracujúce dieťa u zubára vo výške 10 eur?

Áno, aj to je realita v niektorých ambulanciách po tom, ako do platnosti vstúpila novela zákona č. 577/2004 o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.

Na úvod je nutné zdôrazniť, že úmysel tohto zákona bol dobrý – určiť jasné pravidlá pre poplatky v zdravotníctve. Lenže úmysel nestačí a na to sme upozorňovali ešte počas legislatívneho procesu.

Najväčším problémom, z ktorého pramení dnešné poplatkové eldorádo, je nejednoznačnosť prijatého zákona. Ten síce zrušil napríklad vyberanie poplatkov za prednostné ošetrenie, no aj napriek žiadostiam zainteresovaných, Ministerstvo zdravotníctva SR nedefinovalo ani druhy poplatkov a ani maximálne výšky úhrad, ktoré lekár vyberať môže.

Nikto so zúčastnených dnes presne nevie, čo má robiť. Na to však doplácajú pacienti. Potvrdili sa naše slová, že ak sa nestanoví rozsah poplatkov, to znamená za aké výkony sa poplatky vôbec môžu vyberať, a  nestanoví sa ich maximálny výška, dôjde k dvom veciam:

  1. rozsah týchto poplatkov sa neskutočným spôsobom rozšíri, to sa jednoznačne stalo
  2. výška poplatkov raketovo vzrastie a to sa stalo tiež

Príkladom sú poplatky za vydanie zbrojného preukazu, ktoré sa len v Bratislavskom kraji pohybujú od 15 do 50 eur. Pri posúdení psychológom až do výšky 85 eur!

Pokiaľ sa pred schválením novely “poplatkového zákona” pohyboval počet poplatkov v ambulanciách približne do 20, dnes ich registrujeme už vyše 100. Netreba azda ani zdôrazňovať, že väčšina z nich je z kategórie science fiction.

Okrem výšky úhrad, ktoré nie sú nikde regulované, došlo teda k vzniku nových poplatkov. Tie poskytovatelia skrývajú za rôzne „príplatky“ či priamo „dary“ ambulanciám z dôvodu zrušenia starých poplatkov. Príkladom môže byť vznik takzvaných konzultačných hodín ako náhrada za prednosté vyšetrenia ktoré boli zrušené.

Ďalším následkom “poplatkovej novely” je vytváranie nových firiem, ktoré síce neposkytujú zdravotnú starostlivosť, no vyberajú poplatky za jej poskytnutie. Ak sa chce pacient dostať k lekárovi, musí sa objednať práve cez túto firmu.

Najrozumnejšie riešenie v tejto chvíli je radikálna novela “poplatkového zákona”. Pokiaľ chceme, aby v slovenských ambulanciách zavládol poriadok, ministerstvo zdravotníctva musí jasne definovať úkony, za ktoré budú môcť lekári vyberať poplatky a zároveň stanoviť ich maximálnu výšku. V opačnom prípade bude poplatkové eldorádo naberať na sile.

Najviac na to doplatia tí, ktorí pomoc potrebujú najviac – pacienti.

Aby došlo k eleminácii nezmyselných úhrad, je bezpodmienečne nutné, aby Ministerstvo zdravotníctva SR začalo komunikovať so všetkými zúčastnenými stranami – lekármi, poisťovňami a pacientami. Novela zákona, ktorá je natoľko nevyhnutná, že si nestrpí odklad o rok, nemôže vzniknúť len pri ministerskom stole. Musí byť riešením, pod ktoré sa podpíšu všetci ktorých sa to týka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?